Söker du efter information om coronaviruset? Vänligen se vår sida om coronaviruset >
Turks- och Caicosöarna
Reseförsäkring Turks- och Caicosöarna
Som turist är det viktigt att komma ihåg att man har ett ansvar för sin egen resa och säkerhet. En av de viktigaste åtgärderna man kan ta på egen hand är att se till att man har en giltig reseförsäkring om man skulle bli sjuk eller skada sig.
Översikt
Turks- och Caicosöarna är ett brittiskt utomeuropeiskt territorium i Västindien, cirka 1 000 km söder om Miami, Florida. Öarna har en area på 430 kvadratkilometer.
Hälsa, sjukdomar och vaccination
Resenärer rekommenderas att konsultera en resehälsospecialist eller allmänläkare för att få den senaste informationen angående vilka vaccinationer som rekommenderas cirka 4-8 veckor innan avresa. Se till att rutinvaccinationer är uppdaterade innan din resa. Följande vaccinationer rekommenderas: mässling-påssjuka-röda hund (MPR), stelkramp-difteri-kikhosta, polio och influensa. Resenärer bör också överväga vaccination för hepatit B och rabies, beroende på resans omständigheter.
Det finns risk för chikungunya, denguefeber och zika-virus i Turks och Caicos. Resenärer bör vidta åtgärder för att undvika myggbett under dagtid. Gravida kvinnor och de som planerar att bli gravida bör undvika resor till landet.
Vårdinrättningarna är begränsade, speciellt på de mindre öarna. Det rekommenderas att resenärer tecknar heltäckande rese- och sjukförsäkring, men många läkare och sjukhus kommer att kräva kontant betalning, oavsett försäkring. Det bör noteras att det finns ett ömsesidigt hälsoavtal med Storbritannien där de under 16 och över 65 har rätt till medicinsk vård och tandvård gratis, medan andra har rätt till tandvård och ambulansresor på Grand Turk, och medicinsk behandling på de yttre öarna.
Om tillståndet är allvarligt är det lämpligt att evakuera till ett land med moderna vårdinrättningar såsom Nassau eller Miami.
Pass
Pass krävs för inresa i Turks- och Caicosöarna. Passet måste vara giltigt i minst sex månader från inresedatum. En giltig returbiljett kan också krävas.
Visum
Medborgare som inte behöver ett visum inkluderar:
Sverige, USA, Australien, Kanada, Storbritannien och EU-länder.
För ytterligare information besök CIBT at https://cibtvisas.co.uk/visas
- Huvudstad: Cockburn Town (pop. 3700)
- Religion: Christianity
- Tidszon: GMT−05
Landets nödnummer
- Polis: 911
- Brandkår: 911
- Ambulans: 911
- {{originalfilename}} x
Närmaste servicekontor
Euro-Center New York
Kan jag boka försäkring till landet?
Våra försäkringar gäller inte vid resa till område som Utrikesdepartementet i sina rekommendationer avråder från att besöka eller vistas i, med undantag för avrådan gällande Covid-19. Vänligen se listan UD avråder för mer information, samt mer information om Covid-19 och våra försäkringar här >
Du glömmer väl inte reseförsäkringen?
Sök pris och boka